Na fotografii je radní MČ Praha 7 paní Hanka Třeštíková.

Praha 7 varuje před „šmejdy“

V listopadu schválila Rada hlavního města Prahy zákaz podomního prodeje na celém území metropole. Praha 7 byla jedním z iniciátorů tohoto kroku. Nekalé a agresivní praktiky neseriózních prodejců však nadále zůstávají problémem. Sedmá městská část se nyní zaměřila na předváděcí akce takzvaných „šmejdů“.

Díky dokumentu Šmejdi, který produkovala současná radní Prahy 7 Hana Třeštíková, se široká veřejnost dozvěděla drsnou pravdu o tom, co se děje na předváděcích akcích pro seniory. Pojem „šmejdi“ se stal všeobecně užívaným označením pro obchodníky, kteří se neštítí lži, manipulace a nátlaku, aby dosáhli výdělku.

„Od uvedení Šmejdů uběhly téměř tři roky, na podobné praktiky však bohužel narážíme stále. Doslova učebnicový příklad máme i přímo u nás v Praze 7. V Argentinské ulici sídlí firma, která seniorům na předváděcích akcích prodává předražené zdravotní pomůcky. Láká je na dárek v hodnotě 1000 Kč. Na místě se pak často upíší k nákupu zboží za několikanásobně vyšší cenu. Tento případ se objevil v řadě médií, firmu také dlouhodobě prověřuje Česká obchodní inspekce, senioři však na převáděcí akce chodí dál,“ uvedla Hana Třeštíková.

Podle informací městské části se předváděcí akce konají až třikrát denně, během týdne se jich zúčastní kolem stovky seniorů. Praha 7 v minulém týdnu zahájila informační kampaň, v rámci níž občany přímo před sídlem firmy upozorňuje na rizika, která jim na podobných akcích hrozí.

„Začali jsme nyní přímo na místě předváděcích akcí seniorům radit, aby byli opatrní a předváděcí akce se neúčastnili. Doporučujeme jim, aby jakýkoli nákup dražšího výrobku nejprve probrali s rodinou či přáteli. Přesvědčit se dá asi tak polovina seniorů,“ řekl Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

Zástupci radnice seniorům rovněž rozdávají články zaměřené na danou problematiku i DVD s dokumentem Šmejdi. Zároveň je informují o možnosti přihlásit se do Klubu seniorů Prahy 7, který pro občany sedmé městské části připravuje různé kulturní akce a volnočasové aktivity. Velkým přínosem se ukázala být také komunikace s lidmi z okolních firem. Mnozí z nich o předváděcích akcích vědí a snaží se od nich seniory odrazovat.

„Jednou jsem před vchodem do budovy potkala starší paní. Plakala, že se právě upsala k nákupu nějakého drahého zboží,“ uvedla Diana Szalayová, právnička, která pracuje přímo v budově, kde se konají předváděcí akce. „Vrátila jsem se s ní za prodejcem a snažila jsem se jej přesvědčit, aby společně podepsali prohlášení, že vůči sobě nemají žádné závazky. Nejprve o tom vůbec nechtěl slyšet. Byl na nás obě dost hrubý. Když jsem mu řekla, že jsem právnička, nakonec souhlasil a prohlášení podepsal.“

„Jsme velice vděční za každého, kdo nám pomáhá naše starší občany chránit. V podobných akcích určitě chceme pokračovat. Před vchodem do budovy se budeme snažit seniory od návštěvy předváděcích akcí odrazovat. Doufáme, že firma své aktivity časem omezí nebo dokonce z Prahy 7 odejde,“ doplnila Hana Třeštíková.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna