Stromořadí lip v ulici Gagarinova na webu v nové podobě

Stromořadí lip v Gagarinově ulici v Praze-Suchdole, zařazené od roku 1998 mezi pražské Památné stromy, jsou k vidění na nové podobě webu www.prazskestromy.cz. Suchdolské noviny o tom informoval dendrolog a autor webu Pražské stromy Aleš Rudl.

V Praze je aktuálně vedeno 202 památných stromů. Nejstarší z nich pamatují vládu Jiřího z Poděbrad a obvody jejich kmenů bohatě přesahují sedm metrů. Najdeme zde hraniční stromy, dřeviny spojené s význačnými osobnostmi, krajinné dominanty či břehové porosty hrází. Jak píše Aleš Rudl, mnohdy jsou to skuteční hrdinové, kteří dosud úspěšně čelí civilizačnímu tlaku.

Pražské stromy dostaly nový kabát

Webové stránky o památných a významných stromech Prahy září novotou. Návštěvníci nyní jednoduše a přehledně zjistí, kde rostou pozoruhodné stromy metropole. Začíst se mohou i do příběhů jednotlivých velikánů.

Web, který je průvodcem po památných a významných stromech, přibližuje obyvatelům i návštěvníkům metropole zajímavé stromy již více než 6 let.

Původně vznikl jako součásti diplomové práce na České zemědělské univerzitě v Praze. Narůstající zájem veřejnosti o téma stromů podnítil jeho další rozvoj.

První pocty se webu dostalo už koncem roku 2010, kdy začal být pro svoji hodnotu archivován Národní knihovnou ČR, aby jeho obsah byl přístupný i pro další generace.

Nová podoba webu vznikla v rámci projektu spolufinancovaného z Programu švýcarsko-české spolupráce, který připravila a uskutečňuje Agentura Koniklec, o. p. s.

„Věřím, že nová podoba webu se bude návštěvníkům líbit a pohodlně se dostanou k zajímavým informacím a tipům na výlety,“ říká autor webu Pražské stromy Aleš Rudl, který se tématu již dlouhou dobu věnuje napsal o velikánech v Praze i několik publikací.

Masarykova lípa na Pražském hradě

 

Web Pražské stromy vás zavede i za Masarykovou lípou na Pražském hradě, pod níž sedával prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Foto: Aleš Rudl.

 

Snadná cesta za pozoruhodnými stromy Prahy

Novinkou je nejen přehledná grafika, ale také od základu nově vytvořený přehled památných stromů hlavního města Prahy. Stromy v něm lze filtrovat nejen podle městských částí, ale například i podle správních obvodů. Dřeviny lze též hledat přímo v mapě, která je propojena s databází stromů.

Databáze významných stromů Prahy, jejíž nová podoba je součástí webu, je již svým rozsahem výjimečná. Jsou v ní zařazeny pozoruhodné dřeviny města, ke kterým se váží nejrůznější příběhy či zajímavosti.

„Databáze vzniká na základě podnětů veřejnosti, odborníků, vlastním šetřením i za pomoci městských částí a průběžně je proto rozšiřována,“ říká dendrolog Aleš Rudl.

„Jsem rád, že jsme mohli být nápomocni při tvorbě nové podoby webu, který se již dlouho těší pozornosti široké veřejnosti a svým obsahem je inspirací i pro další regiony ČR. Věřím, že nový web posune prezentaci tématu významných stromů veřejnosti na novou úroveň“ říká Mirek Lupač, ředitel Agentury Koniklec, o. p. s., která se ve spolupráci s webem prazskestromy.cz tematice významných stromů již několik let věnuje.

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.

Zdroj: Agentura Koniklec, o. p. s. a redakce webu prazskestromy.cz

5. Stromořadí lip v ulici Gagarinova

Foto: www.prazskestromy. cz

 

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna