Maxmiliánka ze stránek historiesuchdola.cz

Maxmiliánku nahradí bytové domy

Zdevastovanou výletní restauraci Maxmiliánka v Tichém údolí nedaleko Roztok u Prahy, která svou největší slávu zažívala v polovině 40. let minulého století, nahradí moderní domy s byty.

Památkově chráněná sousední vila z 19. století zůstane stát, developer ji zakomponuje do projektu. O osudu místa se debatuje několik let.

Starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09 a nezávislí pro Roztoky a Žalov) připomněl, že soukromý majitel areálu původně navrhoval vysoký bytový dům. To vyvolalo velkou nevoli mezi lidmi.

„Jsme rádi, že jsme nakonec našli společnou řeč a dohodli se na rozumném kompromisu. To, co tam vyroste, bude korespondovat s okolím,“ ujistil starosta. Místo vily vzniknou tři bytové domy. „Bohužel Maxmiliánka zanikne, nicméně v rámci kompromisu nebyla jiná možnost,“ konstatoval starosta.

 

Maxmiliánka stojí na konci Tichého údolí od 19. století. Při pohledu na ni si kolemjdoucí jen těžko představí, jak kdysi vypadala.

Maxmiliánka 1944. Foto: historiesuchdola.cz     maxmilianka interier 1 (Černý M)vod

Vchod do Maxmilánky v roce 1944; interiér, letopočet nezjištěn. Foto: historiesuchodla.cz

 

Od roku 1960 spravoval objekt podnik Restaurace a jídelny Praha-západ. Po roce 1990 byl vydán v restituci a po několika změnách vlastníků a požárech, o kterých se spekuluje, že nebyly náhodné, je v současnosti totálně zdevastován.

Restaurace nese název podle mladšího bratra rakouského císaře Františka Josefa I. Maxmiliána, mexického císaře popraveného povstalci. Původní přízemní secesní stavbu se suterénem a podkrovím nahradil v roce 1924 podle návrhu stavitele Antonína Landy dvoupatrový hotel s restaurací, velkým sálem a terasou.

V současné době spěje do finále regulační plán Tiché údolí, který by podle starosty měl nabýt účinnosti v příštích týdnech. Dokument zpřesňuje územní plán a určuje například výšku budov, zastavěnost pozemku, počet bytů, sklon střechy. Až začne platit, může investor podniknout další kroky směřující k výstavbě. Vlastník Maxmiliánky na dotaz Práva vůbec nereagoval.

 

Z požáru v roce 2007. Foto: historiesuchdola.cz

Z požáru v roce 2007.
Foto: historiesuchdola.cz

Restaurace se tam nevrátí, cyklisti a turisti hojně chodící okolo se ale možná dočkají obnovy koliby, která stála hned vedle za lávkou přes Únětický potok. Že tam býval dům, už připomíná jedině komín trčící k nebi a zbytky opěrné zdi. I koliba kdysi vyhořela. Naposledy svému účelu sloužila někdy před dvanácti lety.

„Vlastník, jiný než Maxmiliánky, přišel s projektem obnovy, nicméně na extramoderní kolibu ve velkém objemu jsme v přírodní rezervaci nepřistoupili. Přistoupíme na jakoukoliv variantu, která bude estetická a nebude objemově větší než bývalá koliba,“ řekl Jakob. Zbytky nemovitosti jsou podle jeho informací nyní k prodeji.

 

Zdroj: Právo

Komentářů ( 3 )

  1. / OdpovědětHonza
    Zdravim, muj otec delal na Maxmiliance provozniho, takze jsem si tam prozil cele sve detstvi. Kdyz jsem na vlastni oci videl v jakem je hotel a koliba stavu nyni, bylo mi do breku.
  2. / OdpovědětMiloš
    Zdravím všechny milovníky Roztok u Prahy a dovolil bych si opravit autora Suchdolských novin. Maxmiliánka není nedaleko Roztok u Prahy, ale v Roztokách u Prahy. Byl to poslední objekt - budova vedle zdevastované vily č.p. 124 v Tichém údolí. Jinak děkuji za krásné fotky. Doma mám fotku pana Hájka, bývalého vedoucího Maxmiliánky, jak stojí na lávce ke koupališti, které bylo vybudováno dávno před Kolibou. Miloš
  3. / OdpovědětRenata
    Zdravim vsechny, kteří zažili Maxmilianku v plne krase. Muj manzel tam nekolik let púsobil jako provozni v 80. letech. Restauraci zveleboval, poté ji tehdejší komunisticka organizace RaJ předala někomu jinému. Tehdy to tak chodilo... Je ostudné ponechat tuto historickou stavbu v tak žalostnem stavu. Požár v r. 2007 nechavam bez komentaře. Vyšetřovaní bylo při nejmenším směšné...

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna