Maxmiliánka ze stránek historiesuchdola.cz

Maxmiliánku nahradí bytové domy

Zdevastovanou výletní restauraci Maxmiliánka v Tichém údolí nedaleko Roztok u Prahy, která svou největší slávu zažívala v polovině 40. let minulého století, nahradí moderní domy s byty.

Památkově chráněná sousední vila z 19. století zůstane stát, developer ji zakomponuje do projektu. O osudu místa se debatuje několik let.

Starosta Roztok Jan Jakob (TOP 09 a nezávislí pro Roztoky a Žalov) připomněl, že soukromý majitel areálu původně navrhoval vysoký bytový dům. To vyvolalo velkou nevoli mezi lidmi.

„Jsme rádi, že jsme nakonec našli společnou řeč a dohodli se na rozumném kompromisu. To, co tam vyroste, bude korespondovat s okolím,“ ujistil starosta. Místo vily vzniknou tři bytové domy. „Bohužel Maxmiliánka zanikne, nicméně v rámci kompromisu nebyla jiná možnost,“ konstatoval starosta.

 

Maxmiliánka stojí na konci Tichého údolí od 19. století. Při pohledu na ni si kolemjdoucí jen těžko představí, jak kdysi vypadala.

Maxmiliánka 1944. Foto: historiesuchdola.cz     maxmilianka interier 1 (Černý M)vod

Vchod do Maxmilánky v roce 1944; interiér, letopočet nezjištěn. Foto: historiesuchodla.cz

 

Od roku 1960 spravoval objekt podnik Restaurace a jídelny Praha-západ. Po roce 1990 byl vydán v restituci a po několika změnách vlastníků a požárech, o kterých se spekuluje, že nebyly náhodné, je v současnosti totálně zdevastován.

Restaurace nese název podle mladšího bratra rakouského císaře Františka Josefa I. Maxmiliána, mexického císaře popraveného povstalci. Původní přízemní secesní stavbu se suterénem a podkrovím nahradil v roce 1924 podle návrhu stavitele Antonína Landy dvoupatrový hotel s restaurací, velkým sálem a terasou.

V současné době spěje do finále regulační plán Tiché údolí, který by podle starosty měl nabýt účinnosti v příštích týdnech. Dokument zpřesňuje územní plán a určuje například výšku budov, zastavěnost pozemku, počet bytů, sklon střechy. Až začne platit, může investor podniknout další kroky směřující k výstavbě. Vlastník Maxmiliánky na dotaz Práva vůbec nereagoval.

 

Z požáru v roce 2007. Foto: historiesuchdola.cz

Z požáru v roce 2007.
Foto: historiesuchdola.cz

Restaurace se tam nevrátí, cyklisti a turisti hojně chodící okolo se ale možná dočkají obnovy koliby, která stála hned vedle za lávkou přes Únětický potok. Že tam býval dům, už připomíná jedině komín trčící k nebi a zbytky opěrné zdi. I koliba kdysi vyhořela. Naposledy svému účelu sloužila někdy před dvanácti lety.

„Vlastník, jiný než Maxmiliánky, přišel s projektem obnovy, nicméně na extramoderní kolibu ve velkém objemu jsme v přírodní rezervaci nepřistoupili. Přistoupíme na jakoukoliv variantu, která bude estetická a nebude objemově větší než bývalá koliba,“ řekl Jakob. Zbytky nemovitosti jsou podle jeho informací nyní k prodeji.

 

Zdroj: Právo

Komentářů ( 10 )

 1. / OdpovědětHonza
  Zdravim, muj otec delal na Maxmiliance provozniho, takze jsem si tam prozil cele sve detstvi. Kdyz jsem na vlastni oci videl v jakem je hotel a koliba stavu nyni, bylo mi do breku.
  • / OdpovědětIgor
   Dobrý den, já s manželkou navštívil Tiché údolí. A když jsme viděli ten rozdíl mezi fotografií a nynější stav...Tak nás to taktéž zaskočilo. Věřím, že to pro vás není jednoduché...
  • / OdpovědětWilliam
   K tvému tátovi jsme se chodili ubytovat. Vždycky po dýze s holkama 👍😁
 2. / OdpovědětMiloš
  Zdravím všechny milovníky Roztok u Prahy a dovolil bych si opravit autora Suchdolských novin. Maxmiliánka není nedaleko Roztok u Prahy, ale v Roztokách u Prahy. Byl to poslední objekt - budova vedle zdevastované vily č.p. 124 v Tichém údolí. Jinak děkuji za krásné fotky. Doma mám fotku pana Hájka, bývalého vedoucího Maxmiliánky, jak stojí na lávce ke koupališti, které bylo vybudováno dávno před Kolibou. Miloš
  • / OdpovědětIgor
   Dobrý den, máte ještě fotografii prosím? Děkuji vám za odpověď.
 3. / OdpovědětRenata
  Zdravim vsechny, kteří zažili Maxmilianku v plne krase. Muj manzel tam nekolik let púsobil jako provozni v 80. letech. Restauraci zveleboval, poté ji tehdejší komunisticka organizace RaJ předala někomu jinému. Tehdy to tak chodilo... Je ostudné ponechat tuto historickou stavbu v tak žalostnem stavu. Požár v r. 2007 nechavam bez komentaře. Vyšetřovaní bylo při nejmenším směšné...
  • / OdpovědětIgor
   Dobrý den, velmi zajímavé, děkuji. Už vím zase něco nového :-)
 4. / OdpovědětOlda
  Díky za vzpomínky, já jsem se tam také podílel jako zaměstnanec a vzpomínám. Teď jen jezdím okolo na kole a raději se tam moc neohlížím....... ruka chamtivosti udělala své, nejen na Maxmiliánce ono staří se projít po Praze. Jediné co vím jistě je to že si ty zisky za každou cenu nikdo s sebou nevezme :-)
 5. / OdpovědětIvan
  Diky za krasnou fotku interieru. Vlevo byl barovy pult a vpravo dvere ke kulecniku. Skoda, ze uz si tam nikdy nedame obed.
 6. / Odpovědětjirka
  https://stavba.tzb-info.cz/architektura-staveb/20835-prestavba-dvou-byvalych-prvorepublikovych-koupalist-v-projektech-studentu-architektury ... U vodní plochy bývalého koupaliště byla vystavena jednopodlažní roubená restaurace Koliba, kterou stihl stejný osud jako sousední Maxmiliánku – dva roky po požáru Maxmiliánky, v březnu 2009, vyhořela a od té doby je pozemek pustý (Pospíšil, Vejvar, 2009). Z Koliby zbyl jen komín, vodní plocha do pěti let prakticky vymizela a zarostla. Suchdolské noviny na začátku roku 2017 přinesly zprávu, že Maxmiliánku nahradí bytové domy. V článku se dále uvádí, že pozemek Koliby má nyní jiného vlastníka než pozemek Maxmiliánky a ten přišel s projektem obnovy, nicméně na extramoderní kolibu ve velkém objemu v přírodní rezervaci zastupitelé Roztok nepřistoupili. Zbytky nemovitosti jsou nyní k prodeji. Současně od března 2017 vstoupila v platnost Vyhláška města Roztoky o vydání Regulačního plánu Roztoky - Tiché údolí, přičemž pozemek Koliby je za hranicí zastavěného území s vymezením jako ostatní zeleň, v daném místě je přípustná pouze obnova areálu s rozsahem zastavěných ploch a výškou staveb obdobnými původnímu řešení lokality a obdobným využitím. Toto omezení odpovídá též poloze pozemku v ochranném pásmu přírodní rezervace a vyplývá z požadavků dotčených orgánů na úseku ochrany přírody a krajiny. Vzhledem k tomu, že sousední pozemek Maxmiliánky bude využíván pro bydlení, jevilo se jako zajímavé v rámci školní úlohy prověřit možnost výstavby rodinného domu na základech objektu bývalé restaurace Koliba. Této výzvy se ujalo sedm studentů 4. ročníku bakalářského studia Architektury a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze a jako svou bakalářskou práci navrhli rodinný dům na pozemku bývalého koupaliště u Maxmiliánky v Tichém údolí. ....

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna