Lidická madona Zdirada Čecha

Od nacistického vyhlazení Lidic uplyne 75 let, Česko pozvalo papeže

Téma lidické tragédie, od níž letos uplyne 75 let, připomene 1. června v Římě mezinárodní konference. Měla by na pozadí celoživotních traumat tehdejších dětí, jimž v roce 1942 nacisté popravili rodiče, upozornit na utrpení dnešních dětí ve válkách a na útěku.

Téma lidické tragédie, od níž letos uplyne 75 let, připomene 1. června v Římě mezinárodní konference. Měla by na pozadí celoživotních traumat tehdejších dětí, jimž v roce 1942 nacisté popravili rodiče, upozornit na utrpení dnešních dětí ve válkách a na útěku. Řekl to velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík. Je také velvyslancem u Suverénního řádu maltézských rytířů, který konferenci organizuje. Do Říma na přelomu května a června směřují i čeští poutníci, kteří papeži Františkovi předají obraz Lidická madona od českého malíře.

Pouť by měla připomenout i památku zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Obraz malíře Zdirada Čecha má být papeži předán při generální audienci 31. května a při té příležitosti mu bude také představena tragédie vypálení Lidic, které nacisté srovnali se zemí v odvetě za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Příběh dětí, které přežily Lidice, je neobyčejně silný, trauma si nesou po celý život až do pokročilého věku. Vošalík připomíná, že téma dětí papeži Františkovi leží na srdci.

„Téma, které předkládáme, určitě Svatý stolec vnímá,“ řekl Vošahlík.

 

 

Nový český mariánský obraz vytvořil kladenský výtvarník Zdirad Čech k poctě lidického faráře patera Josefa Štemberky

Také téma Lidic se k papeži dostalo

„Uvidíme, v jaké podobě ho bude reflektovat,“ doplnil. Připomínku lidické tragédie také použil prezident Zeman k opakovanému pozvání papeže Františka do České republiky. Nedávno pozvání zopakoval i premiér Bohuslav Sobotka. Ač zaznívají hlasy, že pozvání pronesené několik měsíců před zamýšlenou cestou je pozdě a papežův diář je plný, Vošalík návštěvu Česka nevylučuje, protože prý ještě nedostal od Svatého stolce definitivní odmítnutí. Teoreticky je podle něj o potvrzení návštěvy možné uvažovat přibližně do konce dubna, je však k jejímu uskutečnění spíše skeptický.

Připomínka Lidic, vesnice, která dala jméno mnoha dětem po celém světě, se k papeži přinejmenším dostane v podobě malby Lidické madony – v tradičním zobrazení matky v náručí s dítětem ale dítě chybí, žena symbolicky chová jen prázdné plátno.
Papež by jej měl požehnat a následně má být trvale umístěn v bazilice sv. Marcelina a Petra, která je titulárním chrámem pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Na 1. června se v tomto kostele připravuje národní mše a v jednání je i sv. Václav v bazilice sv. Petra, řekl Pavel Dokládal z Poutního centra biskupství královéhradeckého.

Centrum organizuje cestu českých poutníků do Říma.

„V současné době koordinujeme společně autobusy, sbory, letecké skupiny a zájmové skupiny. Všech, kteří se chtějí připojit, je přibližně 250,“ uvedl.

Součástí několikadenní akce ve Vatikánu bude také mše v Santa Croce di Gerusalemme, titulární bazilice zesnulého kardinála Miloslava Vlka. Měl by se jí zúčastnit sekretář Vatikánu, kardinál Pietro Parolin.

Definitivní podobu všech akcí i vzpomínky na kardinála Vlka budou po Velikonocích v Praze domlouvat velvyslanec ve Vatikánu Vošalík s kardinálem Dukou.

 

Zdroj: Týden.cz, foto: Arcibiskupství pražské

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna