Lidická madona, výřez

Papež ve Vatikánu požehnal obraz Panny Marie Lidické

Papež František ve středu při generální audienci přijal delegaci českých poutníků a požehnal obraz Panny Marie Lidické českého malíře Zdirada Čecha. Obraz, který bude trvale vystaven v Římě, přivezla česká delegace u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice nacisty. V delegaci jsou i dvě ženy, které tuto tragédii přežily.

 

„Na samý závěr generální audience se Svatý otec setkal přímo s autorem obrazu Zdiradem Čechem za přítomnosti pana kardinála Dominika Duky a představitele Ekumenické rady církví Daniela Fajfera a obraz požehnal,“ řekl Pavel Dokládal z farnosti Fatima Koclířov. Ocenil, že papež si i v nabitém programu a na vyprahlém Svatopetrském náměstí našel čas na osobní setkání a požehnání obrazu.
Podle Dokládala bylo při audienci prezentováno téma Lidic v češtině, na což papež reagoval krátkým projevem v italštině na adresu české skupiny. Tu vedl kardinál Duka s královéhradeckým biskupem Janem Vokálem. Duka ještě osobně předal papeži pamětní medaili připomínající vypálení vsi.
Obraz Lidické madony byl vystaven večer v římské bazilice Svatého Kříže v Jeruzalémě, která je titulární bazilikou zesnulého kardinála Miloslava Vlka a v níž se od 19.00 sloužila mše za dětské oběti ozbrojených konfliktů. Mši předsedal kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář, a koncelebrovat ji bude kardinál Duka. Z

 

pěvem ji doprovodil sbor Veselé školy z Prahy, jejímž zřizovatelem je pražské arcibiskupství. Trvale umístěn bude obraz Panny Marie Lidické v bazilice sv. Marcelina a Petra, která je římským titulárním chrámem pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. V ní se bude dnes večer konat mše, kterou odslouží právě on.
Pětasedmdesáté výročí vyhlazení české obce Lidice nacisty připomíná v těchto dnech v Římě několik událostí, které organizuje české velvyslanectví ve Vatikánu ve spolupráci se Suverénním řádem maltézských rytířů a Delegací EU ve Vatikánu. Dnes se na Mezinárodní den dětí uskuteční v Římě mezinárodní konference o dětských obětech válek, kterou vzpomínkou zahájí někdejší lidické děti.

 

Zdroj: Mladá fronta DNES

 

 

SYMBOLICKÉ KLÍČE OD ZNOVUZROZENÉ OBCE LIDICE

 

Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu 27. května odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d’affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Starostka Lidic Veronika Kellerová předala symbolický klíč od obce Lidice prezidentu Miloši Zemanovi, velvyslankyni Velké Británie Jan Thompson, chargé d’affaires USA Kelly Adams-Smith. Lidickou růži obdržel ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij. Obojí z dílny uměleckého kováře Františka Kloubka.
Prezident Miloš Zeman pozdravil všechny přítomné a poděkoval za pozvání. „Lidé, kteří zapomněli na svoji historii, jsou odsouzeni k tomu, prožít ji znovu. V minulosti byl mezinárodní terorismus reprezentován hlavně rasovou nenávistí. Dnes je charakterizován náboženskou nenávistí Islámského státu. Výsledky jsou v obou případech stejné,“ řekl. Dále upozornil na to, že nesmíme být zbabělí a svoji zbabělost maskovat multikulturní tolerancí.
Po vystoupení všech hostů zazpíval Buštěhradský pěvecký sbor se sólistkou, operní pěvkyní Martou Hanfovou, rodačkou z Lidic. Děti z Mateřské školy v Lidicích rovněž zazpívaly několik písní. Závěr jejich vystoupení patřil společnému zpěvu Hallelujah.
Zdroj: rakovnicky.denik.cz

 

PROJEV PREZIDENTA REPUBLIKY

PŘI PŘEVZETÍ SYMBOLICKÉHO KLÍČE OD OBCE LIDICE

Vážená paní starostko, milí spoluobčané, rád jsem přijal pozvání do Lidic, protože právě zde si vzpomínáme na tragickou událost naší historie. Kdyby to byla jenom nostalgická vzpomínka, tak by to bylo málo, ale bohužel, jak říkal Santayana, lidé, kteří zapomněli na svoji minulost, jsou odsouzeni k tomu ji znovu prožít. A my prožíváme to, čemu se říká iluze déja-vu, iluze již jednou viděného, iluze, že se opět vrací mezinárodní terorismus. Ale ona to není iluze, ona je to, jak se kdysi říkalo po sovětské okupaci, tvrdá realita.

V minulosti byl mezinárodní terorismus reprezentován především rasovou nenávistí, kterou ztělesňovalo nacistické Německo. Dnes je mezinárodní terorismus charakterizován náboženskou nenávistí islámského fundamentalismu, ale výsledky jsou v obou případech stejné.

Dovolte mi, abych vzpomněl na svoji nedávnou návštěvu Číny, v jejímž závěru jsem se byl poklonit obětem takzvaného Nankingského masakru, kde zahynulo 300 000 civilních obyvatel v roce 1937. Řekl bych, že tehdy začala 2. světová válka, válka mezi Čínou a Japonskem. My jsme příliš europocentričtí a domníváme se, že 2. světová válka začala v září 1939, ale nebylo tomu tak.

Chtěl bych připomenout, že v roce 1935, kdy Němci okupovali demilitarizovanou zónu v Porýní, bylo možné dosáhnout toho, že by britské a francouzské divize bez jediného výstřelu dokázaly německou okupační armádu porazit, protože ta neměla ve své výzbroji žádné ostré náboje a měla příkaz se stáhnout, jakmile narazí na odpor. A místo toho byly vydány některé prázdné protestní rezoluce proti porušení Versailleské smlouvy, třebaže tehdy v Německu byl německý generální štáb a jeho šéf, generál Halder, který pokládal Adolfa Hitlera za nebezpečného blázna, připraven právě na základě tohoto zásahu britských a francouzských ozbrojených sil Hitlera svrhnout.

Kdyby k tomu došlo, nebyla by Mnichovská dohoda, nebyl by holocaust, nebyla by druhá světová válka, a tedy by ani nebyly Lidice. Jak málo tenkrát chybělo. Ale takzvané demokratické země měly tehdy v čele zbabělce. Nebyl tam ani Churchill ani de Gaulle, byl tam Chamberlain a byl tam Daladieur, byli tam lidé, kteří v pohodě svých kanceláří se obávali tehdy pacifisticky naladěné většiny svých voličů, kteří se báli války. A protože se báli malé války, měli nakonec válku velkou.

A tím chci závěrem svého vystoupení přejít k analogii se současno situací. I my jsme dnes zbabělci, a vím, že přihlouplí novináři mě budou za tuto kritiku kritizovat. Jsme zbabělci proto, protože často otevíráme náruč islámským radikálům, často mluvíme o toleranci vůči nim, často mluvíme o přizpůsobení se jejich kultuře, byť je tato kultura neslučitelná s evropskou kulturou, která zde vznikala a vyrůstala po mnohá a mnohá staletí.

Myslím si, že dnes bychom si měli uvědomit, že teroristické útoky v Evropě jsou právě dílem naší zbabělosti, která je vydávána za multikulturní toleranci. Česká republika se nemá za co stydět. Bojujeme proti islámskému terorismu v Afghánistánu, v Iráku, na Sinaji, v Mali i v jiných zemích. Ale co dělají ti ostatní?

Před dvěma dny jsem se vrátil ze summitu NATO v Bruselu a na pracovní večeři, když všichni vyjadřovali kondolence britské premiérce, jsem říkal, já nechci na každém summitu NATO někomu kondolovat, protože se jednou může stát, že budete kondolovat mně. A aby k tomu nedošlo, potřebujeme dosáhnout toho, aby islámští radikálové, kteří jsou dnes viditelní na sociálních sítích, nebyli považování za zbloudilé ovečky evropské civilizace, ale naopak za nepřátele této civilizace, a aby byli deportováni, případně uvrženi do vězení.

Vidíte na příkladech těch, kdo způsobili řadu evropských teroristických útoků, že je tajné služby měly v hledáčku po řadu měsíců, a nic s tím neudělaly. To je právě ta zbabělost maskovaná jako multikulturní tolerance. A tak přeji všem Evropanům, a nejen jim, aby našli odvahu. Odvaha je těžká, zbabělost je levná, ale díky zbabělosti zde můžeme mít nové a nové Lidice. Mějme proto odvahu. Děkuji vám za vaši pozornost.

 

Zdroj: parlamentní listy.cz

 

Více i pietní památce k 75. výročí vyhlazení Lidic:

 

http://www.lidice-memorial.cz/pamatnik/aktuality/pietni-vzpominka-k-75-vyroci-vyhlazeni-obce-lidice/

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna