Ilustrační foto

Dispečeři hlásí rekord. Tak vypadal den, kdy nad Českem proletělo nejvíce letadel

Nejsilnějším dnem letošního července se stala neděle 16. července, kdy český vzdušný prostor využilo 3168 letů.

Letečtí dispečeři hlásí nejsilnější měsíc v historii. Letos v červenci poprvé nad Českem během jediného měsíce prolétlo více než 90 000 letadel. Meziročně jich přibylo o 2,75 procenta na 90 005, uvedlo v tiskové zprávě Řízení leteckého provozu.

Za prvních sedm měsíců tuzemští dispečeři nad ČR navigovali 490 000 letů. Na letecký provoz v Česku dohlíží zhruba 230 dispečerů.  „Červenec bývá tradičně nejsilnějším měsícem, v srpnu a září už dispečeři očekávají pokles počtu letů,“ řekl ČTK mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Nejsilnějším dnem letošního července se stala neděle 16. července, kdy český vzdušný prostor využilo 3168 letů. Při předpokládaných 150 osobách průměrné kapacity jednoho letounu tak ve vzdušném prostoru České republiky cestovalo více než 475 000 pasažérů.

Za celý loňský rok vzdušný prostor nad Českem využilo téměř 837 000 letadel, což meziročně představuje sedmiprocentní nárůst počtu letů. Letošní rok zatím za prvních sedm měsíců ukazuje zpomalení růstu na 2,5 procenta. Největšími zákazníky českého ŘLP byly tradičně německá Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

S počtem přeletů roste i ziskovost

Růst intenzity leteckého provozu se rovněž odráží v ziskovosti leteckých dispečerů. Státnímu podniku ŘLP vloni vzrostl hrubý zisk meziročně o více než 70 milionů korun na 479,6 milionu korun při rekordních tržbách, které překročily čtyři miliardy korun.

„Například pro Airbus A380, který váží pět set tun a je největším dopravním letadlem, vyjde přelet Česka od západu k východu na necelých 20 000 korun,“ uvedl Klíma. Letadlo přitom proletí trasu dlouhou zhruba 400 kilometrů.

Jolana Humpálová, S zprávy
 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna