Za plastový sáček roky vězení

Koupíte si dva banány a domů si je odnesete v plastovém sáčku. Ve východoafrické Keni byste za to nově mohli skončit s tučnou pokutou, a dokonce ve vězení.

Keňa se novým zákonem snaží bojovat proti plastovým pytlíkům a taškám, které jednou použijeme, vyhodíme a pak čekáme pět set až tisíc let, než se rozloží. V oceánech tento plast požírají ryby, na souši zase dobytek.

„V hlavním keňském městě Nairobi takto objevili na jatkách v útrobách skotu dvacet plastových tašek. Před deseti lety to byla vzácnost, dnes běžná věc,“ píšou stránky iflscience.com.

Keňa se tak připojila k více než čtyřiceti zemím světa jako Čína, Rwanda nebo Velká Británie, kde plastové sáčky buď zcela zakazují, nebo je přestali zákazníkům dávat zdarma.

„V Keni přijali vůbec nejtvrdší zákon na světě pro ty, kdo budou chyceni při výrobě, prodeji nebo pouhém užívání plastového sáčku. V takovém případě hrozí pokuta do výše čtyřiceti tisíc dolarů (v přepočtu přes 870 tisíc korun) nebo až čtyři roky vězení,“ pokračuje web.

Policie může postihovat kohokoliv, třeba zákazníka, který si v plastové tašce odnáší zmíněné banány. Tvrdé postihy však cílí hlavně na výrobce a dodavatele jednorázových plastových pytlíků a tašek. Pokud se však do Keni chystáte, plastový odpad raději nechte doma.

 

Zdroj: Právo, Víkend. Ilustrační foto: livingstone.cz

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna