Koalice na magistrátu odmítla na mimořádném zastupitelstvu jednat o dostavbě vnitřního okruhu

Pražští zastupitelé  v úterý na mimořádném zasedání odmítli jednat o dostavbě silničního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol. Zastupitelé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) neschválili program, na který opozice navrhla jediný materiál – dostavbu okruhu. Jednání bylo následně ukončeno.

 

Mimořádné zasedání si vyžádali zástupci opoziční TOP 09, ODS a nezávislí. Koalice se neshodne na trase. Zatímco ANO a ČSSD chtějí variantu s několika tunely nazývanou pracovně Vlasta, Trojkoalice chce povrchovou variantu označovanou jako duál.

Navržený materiál se měl týkat vypsání veřejné zakázky na dokumentaci nutnou k získání územního rozhodnutí pro variantu Vlasta. Projekční práce mají podle odhadu vyjít na 350 milionů korun. Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný řekl, že předložený materiál je identický s tím, který před několika týdny schválili radní.

„Situace je vážná i paradoxní. My podporujeme návrh větší části koalice, a dokonce k tomu svoláváme mimořádné jednání. Podporujeme dostavbu okruhu. Nevidíme jediný důvod, proč by Pražané měli na okruh dále čekat,“ řekl předseda pražské ODS Filip Humplík. Většina koalice se přiklání k variantě Vlasta.

Návrh TOP 09, ODS a nezávislých podpořil i zbytek opozice, tedy Piráti a KSČM, přestože například Piráti mají podle zastupitele Ondřeje Profanta (Piráti) k variantě Vlasta výhrady. „Je to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí. Běžně tu projednáváme převedení jednoho metru čtverečního a takto důležité věci se neřeší, proto navržený program jednání podpoříme,“ řekl Profant.

Předseda zastupitelů Pirátů Jakub Michálek řekl, že koalice pravidelně blokuje návrhy opozice. „Na radě pro navržený program dnešního jednání hlasovalo devět z 11 radních, takže na základě bodu sedm vaší koaliční smlouvy jste povinni zajistit, že podpoříte návrh tohoto jednání,“ řekl.

Zástupci koalice včetně primátorky Adriany Krnáčové (ANO) se diskuse neúčastnili. Vystoupili pouze náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a předseda klubu ČSSD Karel Březina.

„Jasně jsem avizoval, že obejdu předsedy klubů, abychom zakázku prodiskutovali. Odhadovaná cena 350 milionů totiž predikuje další zakázky. Žádný klub se na mě neobrátil, že se o tom chce bavit. Dnes jsou to tady jen velká ramena, a doufám, že se kluby ozvou a projdeme si to,“ řekl Dolínek.

Na Dolínkova slova reagovala opozice tvrzením, že právě jednání zastupitelstva má být fórem, kde mají politici dostavbu okruhu projednat. „My ten materiál dokonale známe,“ řekl Novotný (TOP 09).

Michálek v diskusi o programu ještě navrhl zařadit materiál týkající se taxislužby a firmy UBER. Důvodem jsou nedávné střety taxikářů s řidiči, kteří jezdí pro UBER. Ani tento návrh nebyl přijat.

 

Zdroj: Pražský patriot, foto: archiv Pražského patriota

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna