Diskuse: Prudký spor na pražské radnici. ODS chce kvůli obchvatu odvolat radní

Křehkou pražskou koalicí otřásá další spor. Radní Jana Plamínková (STAN/ Trojkoalice) se snaží obstruovat dostavbu klíčové části pražského dálničního okruhu u Běchovic. Podepsala se totiž pod negativní stanovisko, které by mohlo dostavbu okruhu zbrzdit. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale uklidňuje, že Rada hlavního města přijme hned ve čtvrtek usnesení, které potvrdí, že je dopis Plamínkové nesmysl. A ČSSD, stejně jako opoziční ODS, vyzývají radní, ať zváží své další působení v radě.

Minulou středu se na veřejném projednávání dokumentace pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) řešil silniční okruh kolem Prahy, konkrétně stavba 511 Běchovice – D1. Během jednání vystoupil Jiří Guth Jarkovský, asistent radní Plamínkové, který se uvedl slovy, že „tlumočí vyjádření hlavního města Prahy, které na základě příslušného pověření zastupitelstvem podala paní radní Plamínková“.

Guth následně přednesl požadavek na přepracování dokumentace EIA v místě mimoúrovňové křižovatky Dubeč a dodal, že pokud nebude požadavek města vyslyšen, vydá Praha k dostavbě okruhu u Běchovic nesouhlas.

Jeho posudek vzbudil velkou vlnu pozdvižení na pražském magistrátu a především na Radě hlavního města Prahy. Podle informací deníku Echo24 bylo její úterní jednání velice vyhrocené. Rada ve složení ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, KDU-ČSL, STAN) si totiž jako jednu ze svých programových priorit pro období 2014-2018 vytyčila právě dostavbu okruhu. „Rada podpoří napojení dopravní infrastruktury na celostátní silniční a železniční síť, podpoří vysokorychlostní tratě; podpoří dokončení nejprůchodnější varianty silničního okruhu kolem Prahy,“ píše se v jejím programovém prohlášení.

 

ODS CHCE ODVOLAT PLAMÍNKOVOU

Situaci považuje pražská ODS za tak závažnou, že společně s TOP 09 iniciovala svolání mimořádného zastupitelstva hlavního města.

„Není to nic jiného než snaha o zbrždění celé stavby, na kterou čekají statisíce obyvatel nejen Prahy, ale celé České republiky jako na smilování. Radní Plamínková by měla vyvodit osobní odpovědnost a okamžitě odstoupit sama. Pokud tak neučiní, budeme její odvolání navrhovat na mimořádném zastupitelstvu, které společně s dalšími opozičními kolegy svoláváme,“ dodává předseda pražské ODS Filip Humplík.

„Na obstrukce jakékoliv dopravní stavby od Zelených jsme si již bohužel zvykli, ale jsme šokováni z toho, že se k tomu propůjčí i představitelé STAN. Pan Farský jako celostátní lídr po Praze slibuje, že stát nemá lidem překážet, ale jeho starostka a kandidátka do sněmovny paní Plamínková se pokusila potají zastavit jednu z nejvýznamnějších infrastrukturních staveb v ČR. Nejabsurdnější na tom je fakt, že kdyby ODS včera neposlala otevřený dotaz celé Radě hl. města, a na toto flagrantní pochybení nepoukázala, tak o tom nikdo neví. Tak ať si každý sám udělá obrázek, jak funguje magistrátní koalice v čele s paní primátorkou Krnáčovou.,“ uzavírá předsedkyně klubu zastupitelů Alexandra Udženija.

Úterní jednání rady označil za emotivní a bouřlivé také Petr Dolínek (ČSSD), radní pro dopravu a náměstek primátorky.

„V zásadě jeden člověk přečte stanovisko jménem Prahy, aniž by na to měl právo. Je to naprosto šílené. Po třech letech tvrdé práce, kdy jsem pro Prahu vybojoval okruh se vším všudy. Stojí za tím i tvrdá práce paní primátorky a také do toho vložil dva roky své energie a života pan premiér Sobotka,“ uvedl pro Echo24.

Kdo přitom Jiřího Gutha pověřil k přečtení stanoviska, neví ani sama primátorka Krnáčová. „Nevím, za koho pan Guth mluvil, ale rozhodně netlumočil názor města. Pokud to bylo za radní Plamínkovou, tak ta by si měla uvědomit, že město dlouhodobě tvrdí pravý opak a že paní Plamínková svým jednáním ohrožuje dlouhodobou a složitou práci, kterou jsme doposud odvedli. Ve čtvrtek Rada hlavního města přijme usnesení, které potvrdí, že původní dopis je nesmysl, a zároveň tím i veřejně potvrdíme, že stanovisko města je zcela jiné,“ uvedla k tomu pro Echo24 Krnáčová.

Podle Jany Plamínkové, radní pro oblast infrastruktury, technickou vybavenost a životní prostředí, nešlo o negativní stanovisko, ale o vyjádření s připomínkami.

„Není to pravda, není to negativní stanovisko, je to jen vyjádření se třemi víceméně technickými připomínkami odůvodněnými a v podstatě na místě vypořádanými. O žádném nesouhlasu k dokumentaci nemůže být řeč, jak ostatně vyplývá z právní úpravy. Pokud to tak někdo nepochopil, je to nedorozumění. Nehodlám odstupovat, protože jsem zákonnou a přiměřenou formou usilovala o omezení vlivu této bezesporu potřebné stavby na životním prostředí,“ uvedla v SMS zprávě pro deník Echo24 Plamínková.

 

,STOJÍ ZA TÍM ZELENÍ‘

 Opoziční ODS má ale ve věci jasno. Podle ní se jedná o jasné obstrukce ze strany Zelených. „Je to něco neuvěřitelného. Takhle se politika dělat nemá. Situace je napjatá, protože všichni kromě Zelených ví, že se okruh takhle má dodělat. Zelení vydírají jak Prahu, tak všechny Pražany. Je to strašně jednoduché: Zeleným se okruh nelíbí, mají pocit, že auta jsou zločin a že řidič je lump. A v tu chvíli udělají všechno pro to, aby to zastavili, a blokují to,“ uvedl pro deník Echo24 Filip Humplík, předseda Regionálního sdružení ODS – Praha.

ODS proto žádá, aby primátorka Krnáčová jednala. „Paní primátorka by měla jednoznačné vyvodit personální důsledky ve složení rady a okamžitě navrhnout odvolání radní Plamínkové. Nejedná se totiž o již dobře známou neschopnost jednotlivých radních, ale o cílenou destrukci dlouho připravované výstavby zcela klíčové dopravní stavby v hlavním městě,“ řekla k tomu Alexandra Udženija, předsedkyně klubu zastupitelů ODS při ZHMP.

To, že radní Plamínková překročila podepsáním negativního stanoviska své pravomoci, si přitom myslí i radní Dolínek.

„Jednoznačně nemá právo vyjadřovat své politické a osobní názory v procesu EIA. Nemá ve svých kompetencích, aby za město dělala EIA. Proto jsem ji vyzval, ať se zamyslí, jestli má vůbec setrvat v té pozici, že se EIA věnuje,“ dodal Dolínek. Podle něj navíc Plamínková nebyla schopná odpovědět na jeho dotaz, kdo jí odborné stanovisko napsal. „To znamená, že to zjevně udělal její tým na koleni. Z mého pohledu to budeme v příštích dnech projednávat a chci k tomu oficiální stanovisko Prahy,“ prohlásil náměstek primátorky.

Podle starosty Běchovic Ondřeje Martana je situace poměrně paradoxní. „Všichni měli tendenci ukazovat prstem na Běchovice, že oni dostavbu zdržují a všechno komplikují, ale teď se ukázalo, že to dělá Praha,“ řekl pro Echo24.

 

Zdroj: Echo24. 4. října 2017

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna