Foto. archiv časopisu Reflex

Nově zvolení poslanci za Prahu odhalují v anketě svá témata

Digitalizaci úřadů, dostupné bydlení nebo platy chtějí ve Sněmovně řešit noví poslanci zvolení za Prahu.

Spolupracovat při snaze o zlepšení života v hlavním městě by mohli nově zvolení pražští poslanci. Vyplývá to z ankety, která zjišťovala jejich priority. V Praze obhájilo mandát devět poslanců, patnáct jich do poslaneckých lavic usedne poprvé. Vzhledem k tomu, že nejvíce nových poslanců je od Pirátů, nejčastější odpovědí v anketě byla digitalizace veřejné správy.

Podle JANA LIPAVSKÉHO (Piráti) by měla být možnost zařídit až 90 procent úředních úkonů z domova. ONDŘEJ PROFANT z téže strany by chtěl ve Sněmovně prosadit jednodušší elektronické daňové přiznání. „To je již dnes komerčně nabízeno soukromými subjekty, ale já si myslím, že takovouto základní věc by měl poskytovat přímo stát,“ uvedl Profant.

Podpora digitalizace úřadů zaznívá i z hnutí ANO. „Jako příklad můžu uvést například elektronické stavební řízení. Tedy změnu, která by umožnila podávat veškeré materiály elektronicky bez toho, aniž by bylo nutné chodit na úřad, a zároveň on-line sledovat, v jakém stavu stavební řízení právě je a co je potřeba dodat,“ sdělil ROBERT KRÁLÍČEK (ANO).

PETR DOLÍNEK (ČSSD) uvedl, že před volbami oslovil lídry všech kandidujících stran a vyzval je ke společnému postupu ohledně dostavby Pražského okruhu. „V této iniciativě hodlám nyní pokračovat. Další témata, která budu na půdě Sněmovny řešit, jsou zlepšení dopravní situace v ČR, digitální ekonomika, spravedlivé tabulkové platy a dostupné bydlení pro všechny, a ne jen pro bohaté,“ řekl.

 

 

Z 24 mandátů… získalo ANO v Praze šest z nich. 
ODS a Piráti budou mít z hlavního města po pěti poslancích. 
TOP 09 vyšle z metropole do Sněmovny tři poslance. 
Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Starostové, komunisté, lidovci 
a Strana přímé demokracie.

 

 

O tom, že by mohli pražští poslanci spolupracovat, mluví i zástupce vítězného ANO. „Stálo by za to, aby se možná poprvé dali dohromady pražští poslanci napříč politickým spektrem a stali se takovými lobbisty za některé věci, které Pražany trápí,“ řekl PATRIK NACHER (bezp. za ANO). Mezi tato témata řadí obchvat hlavního města, bezpečnost nebo výši platů státních zaměstnanců v Praze.

„V Praze pobírají tabulkově stejně jako všude jinde v republice, ale mají samozřejmě neskonale větší náklady,“ dodal Nacher, který chce dále řešit ochranu spotřebitele, život handicapovaných a mediální právo.

Podle JANA ČIŽINSKÉHO (KDU-ČSL) potřebuje Česko vzdělané obyvatele, kteří obstojí v globální konkurenci. „A to bez navýšení platů ve školství nepůjde. Toto navýšení bych rád pohlídal. Naše země potřebuje dostupné bydlení, aby lidé mohli bydlet tam, kde je práce, a zakládat rodiny nebo prožít aktivní stáří v jistotě, že zvládnou platit nájem,“ zmínil.

Podle JAKUBA MICHÁLKA (Piráti) by ceny bytů v Praze snížilo zrychlení a zjednodušení stavebního řízení. Mezi Michálkovými prioritami je také kontrola moci a mocných. „Klíčovým cílem bude prosadit protikorupční opatření, například zveřejňování smluv ze strany ČEZ,“ uvedl Michálek.

Z 24 mandátů… … získalo ANO v Praze šest z nich. ODS a Piráti budou mít z hlavního města po pěti poslancích. * TOP 09 vyšle z metropole do Sněmovny tři poslance. Po jednom mandátu získali sociální demokraté, Starostové, komunisté, lidovci a Strana přímé demokracie.

Zdroj: Metro

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna