Spor o pomník maršála Koněva
Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 někdo ve čtvrtek červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Podle starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09) „je to forma protestu, což si myslím spíš, nebo to může být provokace ze strany proruských trollů, kteří hledají záminku, jak téma napadnout na zítřejším zastupitelstvu.“ Výsledek je, že dlouhodobá aktivita pana starosty a jeho ideologických souputníků dospěla k osazení dodatkové tabulky, které by připomnělo poválečné aktivity jednoho z osvoboditelů Prahy.
Rok 1956 je s Koněvem spojený kvůli události z tehdejšího podzimu, kdy vedl potlačení maďarského povstání Sovětskou armádou. Rok 1961 prý může upomínat na jmenování Koněva velitelem Skupiny sovětských vojsk v Berlíně a výstavbu Berlínské zdi. Dále pak v roce 1968 Koněv zaštítil zpravodajský průzkum Československa před vpádem vojsk Varšavské smlouvy.
Podle médií rok 2017 může mít prý souvislost s pietou, která se u sochy konala 21. listopadu pod záštitou místopředsedy KSČM Josefa Skály, kam byla pozvána i vnučka maršála Anna Koněvová či zástupci ruské ambasády. (!!!)
Není to poprvé, co někdo Koněvovu sochu pomaloval. Například před dvěma lety se na podstavci objevil nápis „Heil Putin?“ rok před tím zase někdo sochu natřel růžovou barvou.
Případem se zabývají pražští policisté. „Krátce před půl dvanáctou jsme přijali oznámení prostřednictvím tísňové linky 158,“ uvedla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.
Oficiální nápis na pomníku totiž připomíná jen Koněvovy zásluhy z 2. světové války, kdy velel vojskům Rudé armády na východní frontě.
„Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, který zachránil 9. května 1945 Prahu před zničením,“ stojí na něm.
Radnice Prahy 6
zamýšlí
na podstavec
umístit další tři desky
v češtině, angličtině a ruštině
Někteří zastupitelé Prahy 6 chtěli v minulosti sochu z roku 1980 úplně odstranit. Nakonec rozhodli, že památník doplní o informace připomínající i druhou stránku Koněvova života.
„Radnice Prahy 6 zamýšlí na podstavec sochy maršála Koněva umístit další tři desky, které by v češtině, angličtině a ruštině popisovaly maršálovu úlohu během krvavého potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956 a jeho roli během invaze Československa v roce 1968,“ řekl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.
Vandalové pomník posprejovali také jen pár dnů poté, co prezident Miloš Zeman před odletem do Ruska vyjádřil Koněvovi úctu. O Koněvově pomníku mluvil v rozhovoru pro ruskou státní agenturu TASS.
„Maršál Koněv má mou úctu. Jsem zcela přesvědčen, že jeho památník musí být v Praze, tak jako množství dalších památníků těm, kteří bojovali za osvobození našeho národa, včetně osvobození Prahy. Lidé, kteří se pokoušejí přepisovat naše dějiny, tyto dějiny nechápou,“ řekl Zeman a dodal, že takoví fanatici jsou v každém státě.
DLOUHOTRVAJÍCÍ DISKUSE
Spor o odstranění Koněvova pomníku se datuje už nějaký čas. Vrcholem byla oficiální žádost starosty Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vůči ruské ambasádě, aby si pomník přesadila na území své zahrady. Diskuse o doplnění „kádrové charakteristiky“ se vedou už delší čas.
V symbolický den 17. listopadu bylo v ČRo odvysílaná diskuse zástupců MČ Prahy 6 týkající se této otázky. Byť byla natočena 6. listopadu. Proč byl zvolen ten den, vědí jen editoři ČRo.
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3950611
Foto: Suchdolské noviny – František Cinger
Váš komentář ( 1 )