Foto, Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha si polepšilo v hodnocení agentury Moody´s, nyní nese rating Aa3 se stabilním výhledem

Renomovaná agentura Moody´s Investors Service zvýšila Letišti Praha rating úvěrové spolehlivosti o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na Aa3 s výhledem stabilním. Stalo se tak v návaznosti na totožné zvýšení ratingu pro Českou republiku. Letiště Praha tak dlouhodobě dosahuje nejvyššího hodnocení, jaké lze v tuzemsku získat. Mezi klíčové důvody udělení nejvyššího ratingu nadále patří stabilní cash flow, konkurenceschopné letištní poplatky, výborný finanční profil společnosti a její zásadní postavení ve státní infrastruktuře.

Nově udělené hodnocení Aa3 značí na ratingové škále Moody´s bezpečnou investici s nízkým úvěrovým rizikem. Výhled ratingu Letiště Praha je podle Moody´s stabilní. „Rozhodnutí agentury Moody´s potvrzuje, že Letiště Praha je dlouhodobě vnímáno jako důvěryhodný subjekt a seriózní partner pro případné investice. To je důležitým předpokladem k tomu, abychom splnili závazek rozvoje letištních kapacit a služeb bez nároku na finanční prostředky ze státního rozpočtu. V tomto ohledu je stále naším záměrem financovat rozvojové projekty z vlastních výnosů. V případě nutné půjčky nám velmi vysoký rating spolehlivosti zajistí výhodné podmínky úvěru,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Ve své zprávě poukazuje agentura Moody´s na silnou úlohu Letiště Praha jako provozovatele největšího letiště v České republice, pozitivně hodnotí stabilní finanční zázemí společnosti a zodpovědnou strategii v realizaci rozvojových plánů.

 

K udělení ratingu Aa3 se stabilním výhledem vedly agenturu Moody´s především tyto skutečnosti:

  • Stabilní cash flow vycházející především ze silné pozice společnosti jako provozovatele největšího letiště v České republice, které obsluhuje spádovou oblast Prahy s 2,5 miliony obyvatel v širší metropolitní oblasti a dalšími 4 miliony obyvatel v dojezdové vzdálenosti 90 minut.
  • Letištní poplatky, které jsou ve srovnání s ostatními podobnými letišti v regionu konkurenceschopné a stabilní. Navýšení příjmů Letiště Praha z leteckého obchodu bylo v posledních dvou letech způsobeno především rostoucím počtem cestujících, nikoliv v důsledku zvyšování letištních poplatků.
  • Rostoucí provozní výsledky podpořené především novými a neustále vznikajícími leteckými spojeními a navyšováním kapacit na již existujících leteckých spojeních. V loňském roce Letiště Praha odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, v meziročním srovnání šlo o 9% nárůst. Zároveň je očekáváno, že k nárůstu počtu odbavených cestujících dojde i v letošním roce. Svědčí o tom provozní výsledky za letošní letní sezonu, kdy ruzyňským letištěm prošlo celkem 5 812 597 cestujících. Meziročně tak došlo k navýšení o 6 %.
  • Výborný finanční profil společnosti, který je udržitelný i po případných rozsáhlých investicích do rozvoje nového terminálu a paralelní dráhy.

Stejný rating Aa3 se stabilním výhledem byl letos udělen České republice. V případě Letiště Praha, a. s. rating zohledňuje výkonnost celé skupiny Letiště Praha, tedy včetně dceřiných společností Czech Airlines Technics, a.s. a Czech Airlines Handling, a.s.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna