BITVA NA BÍLÉ HOŘE ANEB SMÍŘENÍ PO 400 LETECH

Už po šestnácté se na Bílé hoře střetne česká stavovská armáda s dvěma katolickými (císařskou a ligistickou) v líté bitvě na život a na smrt. Letos však na návštěvníky čeká rekonstrukce mnohem velkolepější, bude totiž připomínat 400 let, které od roku 1620 uplynou. Válečný střet, jenž rozhodl o osudu celého stavovského povstání a rozhodujícím způsobem ovlivnil osud českého státu, má už tradiční místo na pláni u obory Hvězda, přestože mohyla bitvy, a tedy skutečné místo soubojů, leží o pár set metrů dál.

18. září přivítá Praha tisíce vojáků z celé Evropy, kteří se 19. a 20. září 2020 utkají v největší historické akci – představí se jezdci na koních, bojiště protnou pyrotechnické efekty a výstřely z děl. Letos premiérově nebude chybět ani velký historický průvod, který se vydá z Písecké brány v Praze 6 na Hradčanech až na Pohořelec v Břevnově.

„I když samozřejmě dopředu víme, jak bitva dopadne, na letošní ročník se těším, protože tak velkolepé provedení, jaké se chystá, tu ještě nebylo,“ říká místostarosta pro kulturu Jan Lacina /STAN/.

Akci organizuje Občanské sdružení Bílá hora 1620 za podpory městské části Praha 6 ve spolupráci s magistrátem hl. m. Praha. Rekonstrukce bitvy, která tradičně probíhá o víkendu v polovině září, ale nebude jedinou připomínkou historického milníku našich dějin. Ekumenická rada církví, Česká biskupská konference, Federace židovských obcí a předběžně též Česko-německý fond budoucnosti chystají v den výročí 8. listopadu přímo v místě přelomové bitvy ekumenickou bohoslužbu a umístění Kříže smíření.

„Protože jde o opravdu zásadní událost českých dějin, cítíme potřebu věnovat jí náležitou pozornost. Výročí 400 let se nám jeví jako vhodné datum na ni upozornit jak zábavnou, tak i edukativní metodou,“ dodává místostarosta Jan Lacina /STAN/.

 

Kulatý stůl pro odborníky (OPP MHMP,NPÚ, MK ČR) a zástupce veřejnosti
Odborná debata o možnosti úprav mohyly na Bílé hoře. Na základě výstupů z debaty možnost vypsání architektonicko-výtvarné soutěže na úpravu památečního prostoru či zpřístupnění fragmentů původní mohyly.

 

Geolokační hra pro základní školy – druhá polovina června 2020
Digitální a vzdělávací aplikace pro žáky základních škol ve spolupráci se společností Geofun.

 

Interaktivní hry a digitální procházky bojištěm – předpoklad zahájení od 10. září 2020

 

Umístění dodatkových (modrých) cedulí – 19. září – 8. listopadu 2020

 

Úprava památného prostoru 
Je prověřovaná možnost očištění ohradní zdi obory Hvězda.

 

Rekonstrukce bitvy – 19. – 20. září 2020
Samotná rekonstrukce bitvy se uskuteční v termínu 19. – 20. září 2020. Bitvy by se mělo zúčastnit 2000 zbrojnošů z celé Evropy. 18. září se uskuteční průvod zbrojnošů v předběžně domluvené trase od Písecké brány na Pohořelec.

 

Konference o významu Bílé hory v českých dějinách – 13. – 14. října 2020
V koordinaci s Ekumenickou radou církví, Českou biskupskou konferencí a Federací židovských obcí proběhne v předpokládaném termínu 13. – 14. října série přednášek a panelová diskuze k roli Bílé hory při utváření české národní a konfesní identity.

 

Výstava „ 1620 Bitva na Bílé hoře“ v galerii Skleňák – vernisáž 4. listopadu v 17:00
Vernisáž výstavy „1620 bitva na Bílé Hoře“ ve Skleněném paláci ve spolupráci s Rytíři Koruny České. Expozice otevřena 2. – 30. listopadu 2020.

 

Osazení Kříže smíření a bohoslužba u mohyly – 8. listopadu 2020
Společná bohoslužba Ekumenické rady církví, České biskupské konference a Federace židovských obcí s předběžně stanoveným začátkem na 15:00. Následovat bude osazení kříže smíření.

 

Ondřej Šrámek                                                                                  
Úřad městské části Praha 6

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna