Prahu 6 zasáhl meteorit. Připomíná 100. výročí založení městské části

Poblíž Vítězného náměstí se ve čtvrtek 3. září v časných ranních hodinách objevil meteorit. Praha 6, která poutá pozornost veřejnosti intervencemi do veřejného prostoru víc, než kterákoli jiná městská část, si touto cestou připomíná 100 let od svého založení.

Meteorit na Vítězném náměstí měří asi 3 metry, váží přibližně 3 tuny a pochází z dílny sochaře Michala Gabriela, který jej pro potřebu oslav 100. výročí městské části zdarma zapůjčil. Michal Gabriel je autorem známých soch bronzových koní zdobících oblíbený park Petra Šabacha v Dejvicích před kostelem Čs. církve husitské a také autorem jedné ze sedmi soch v galerii pod širým nebem v parku na Hadovce, který vznikl v roce 2004 (dalšími autory jsou František Skála, Stefan Milkov, Jaroslav Róna a Jasoň Zoubek).

Praha 6 dlouhodobě poutá pozornost uměleckými intervencemi do veřejného prostoru. V roce 2016 vyvolala velkou společenskou debatu Lavička Ferdinanda Vaňka, jejíž instalací v Kampusu Dejvice vyvrcholil festival Pocta Václavu Havlovi. V roce 2018 zase veřejnost s velkým ohlasem přijala pomník Vějíř Žofie Chotkové u Písecké brány na Hradčanech, který v horkých měsících osvěžuje okolí vodní tříští. Značnou pozornost, která přesahuje hranice Prahy 6 i českého státu, vyvolalo letos na začátku dubna dlouho připravované přemístění sochy maršála Koněva z Bubenče do depozitáře Muzea paměti 20. století, stejně jako záměr městské části vypsat výtvarnou soutěž na pomník osvobození Prahy na konci 2. světové války. Rovněž se připravuje instalace v parku Marie Terezie na Hradčanech, kde se 20. října 2020 chystá Praha 6 odhalit první tuzemskou sochu této významné habsburské panovnice, jediné ženy – královny na českém trůnu.

Oslavy 100 let Prahy 6 začaly už včera večer v Letním kině u Keplera projekcí filmů tematicky svázaných s Prahou 6. Součástí oslav stoleté Prahy 6 je dnes od 16 hodin předání čestných občanství a Cen městské části Praha 6 významným osobnostem spojeným s městskou částí, večerní koncert Symfonického orchestru FOK v Národní technické knihovně v Dejvicích, sobotní Festival malých pivovarů na Trzích na Kulaťáku, šermířský Turnaj králů v parku Maxe van der Stoela obě víkendová odpoledne nebo závod dětí v rámci Běhu dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, který se uskuteční ve čtvrtek 10. září odpoledne v oboře Hvězda. V rámci oslav 100 let Prahy 6 mají 4. září děti do 15 let vstup zdarma na koupaliště Petynka.

 Kde se vzal Den Prahy 6?

Dne 4. září 1920 vešel v platnost zákon č. 114/1920 Sb. podepsaný prezidentem Československé republiky Tomášem Garriguem Masarykem, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí jedné obce se společným jménem Hlavní město Praha. Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Vokovice, Veleslavín a Sedlec spojily do jednoho celku, vnímá Praha 6 jako symbolické datum svého vzniku.

 

Jiří Hannich
Úřad městské části Praha 6

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna