Pilotní testování žáků ve školách, zdroj: Praha 6

Testování žáků na covid-19 raději kloktáním a doma. Praha 6 se kvůli tomu obrátí na vládu

Antigenní testy výtěrem z nosu nejsou příliš vhodné pro plošné testování žáků na covid-19, vyplývá to z pilotního testování ve školách v Praze 6. Podle dotazníkového šetření je pro 39 % dětí tato metoda nepříjemná. Rodiče a pedagogové místo toho upřednostňují PCR test ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní, kdy lze odběr provést doma. Výstupy z projektu Praha 6 poskytne vládě a dalším institucím. 

Do pilotního testování se letošního 24. února v Praze 6 zapojily první a druhé třídy tří základních škol a také jedna třída dětí z mateřské školy. Celkem 380 dětí zde bylo otestováno jednak antigenním testem výtěrem z nosu, jednak PCR testem ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní samoodběrovou soupravou GARGTEST. Testování odhalilo jen jednoho pozitivního žáka. „Považuji to za skvělý výsledek, který dokládá, že v našich školách jsme v době testování neměli skrytá ohniska viru,“ říká radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková.

 

Projekt ukázal výhody a úskalí jednotlivých metod, pakliže by byly použity při plošném testování všech žáků docházejících do škol. „K antigennímu testování jsme použili testy LEPU MEDICAL, které jsou identické s testy vybranými vládou pro plánované použití ve školách. Na základě zpětné vazby od rodičů ale musíme konstatovat, že se tyto testy nejeví jako příliš vhodné pro děti. Celkem 39 % dětí, kterých jsme se ptali s pomocí jejich rodičů, uvedlo, že test výtěrem z nosu pro ně byl nepříjemný, pro některé dokonce bolestivý. Taková skutečnost výrazně snižuje ochotu rodičů a dětí k pravidelnému testování,“ říká MUDr. Ludmila Bezdíčková, jež pilotní testování ve školách v Praze 6 zajišťovala po odborné stránce. Pro antigenní testování s odběrem vzorku výtěrem z nosu se při zpětném dotazování vyslovilo pouze 18 % rodičů. Naopak PCR testy ze vzorků odebraných kloktáním z dutiny ústní, které jsou nákladnější, díky jejich vyšší citlivosti je však lze provádět méně často, preferovalo v rámci průzkumu téměř 58 % dotazovaných rodičů. Zbývající část respondentů mezi rodiči si výběrem metody není jistá nebo již nechce testování u dětí opakovat.

 

Na zpětnou vazbu od rodičů Praha 6 již reaguje. „Oslovím dopisem pana premiéra a členy vlády, zda by plánované užití antigenních LEPU testů pro plošné testování žáků bylo možné přehodnotit. Ráda k této debatě poskytnu veškeré závěry z našeho projektu,“ přibližuje Marie Kubíková a doplňuje: „Náš kritický postoj k použití antigenních testů s odběrem biologického materiálu ve škole a naopak preferenci méně invazivního testování při odběru vzorku doma jsme již prezentovali na on-line setkání radních pro školství hlavního města Prahy, stejně jako na setkání se zástupci Hygienické stanice hlavního města Prahy a vědců z Iniciativy Sníh. Závěr testování také pošleme Svazu měst a obcí ČR a dále bude zapracován do konsolidovaného návrhu hlavního města Prahy, který projedná Asociace krajů ČR.“

 

Z průzkumu po testování dále vyplývá, že 90 % rodičů považuje preventivní testování žáků za smysluplné, pokud by napomohlo bezpečnému znovuotevření škol. Přibližně 73 % dotazovaných rodičů se dokonce přiklání k tomu, aby preventivní testování bylo pro žáky s prezenční výukou zavedeno povinně. Podobně se k těmto otázkám staví i pedagogové škol zapojených do projektu. Rodiče i pedagogové zároveň preferují testování žáků doma. Pro rodiče je důležité, aby měli kontrolu nad provedením testu. Učitelé pak jako důvod nejčastěji uvedli, že provedení testu nepatří do jejich standardní pracovní náplně. Testování v domácím prostředí podle nich zároveň neomezí výuku.

 

Dotazníkové šetření se uskutečnilo on-line formou a od rodičů se v něm sešlo celkem 191 vyplněných dotazníků. Vzorek mezi pedagogy činil dle odevzdaných on-line dotazníků celkem 43 respondentů.

 

Jiří Hannich
Městská část Praha 6

Komentářů ( 2 )

  1. / OdpovědětЯна
    Praha 6 uskutecnila pilotni testovani zaku zakladnich skol na koronavirus. Projekt vznikl ve spolupraci s lekari a zdravotniky z mestske casti a take s Ustavem molekularni a translacni mediciny Lekarske fakulty Univerzity Palackeho v Olomouci. Testovani se dobrovolne zucastnilo temer 400 deti, ktere si tak vyzkousely hned dva druhy testu – PCR test z kloktani (tzv. GARGTEST) a antigenni test vyterem z predni casti nosu. Prijmete pozvani do sveta vecernicku. Prosincova expozice v Galerii Sklenak je zasvecena svetu pohadek.
  2. / Odpovědětstarterspakket
    Inspirativni Rakousko? Na koronavirus se Videnane testuji doma kloktanim, vzorky jim vozi kuryri na kolech

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna