Obyvatelé Uhříněvsi už mají dost kamionů

Občanská iniciativa za dostavbu pražského okruhu „Stop kamionům“ připravila v Uhříněvsi akci občanské neposlušnosti. Protestovalo se na spojce mezi dálnicemi D1 a D11 a to zcela v souladu s obecně závaznými právními předpisy.
Nedostavěný pražský okruh je noční můrou řady pražských městských čtvrtí. Nejhůře je na tom Spořilov a Uhříněves.

„Je to silnice, která vede centrem Uhříněvsi a vede do Říčan. Denně tu projíždí tisíce aut,“ popisuje hlavní trasu kamionové i osobní přepravy v Uhříněvsi Petr Sýkora, předseda občanské iniciativy „Stop kamionům“.

„Tady pomalu nepřejdete silnici v klidu, aby tady nejelo auto. Je to tu opravdu už dost hrozné,“ dodává obyvatelka Uhříněvsi Stanislava Drozenová.
Foto Uhříněves

 

Při akci tedy protestující přecházeli přes zdejší přechod celé dvě minuty. Což je zcela legální a vcelku přátelská forma protestu.

 

„Cílem této naší akce je podpora dostavby pražského okruhu, která je nazývána pět set jedenáctkou“, vysvětluje Petr Sýkora s tím, že se jedná o dostavbu pouhých 12,5 km silnice.

 

Rychlou dostavbu okruhu zablokovala česká vláda tím, že na popud Bruselu vyjmula tento projekt ze seznamu prioritních staveb, u kterých není zapotřebí vleklé posuzování vlivu na životní prostředí. A tak obyvatelé Uhříněvsi čekají a čekají:

„Já jsem rodilá Uhříněvačka a o okruhu se mluvilo ještě před tím, než jsem se narodila a to už je hodně dávno,“ vzpomíná další protestující rodačka z Uhříněvsi Zlatuše Holečková.

„Píšeme dopisy ministrům, dopisy premiérovi, teď chystáme komuniké nebo memorandum na Evropskou komisi,“ připomíná aktivity Městské části Praha 22, kam Uhříněves patří, její starosta Martin Turnovský (BEZPP).

Organizátoři akce zvali i zástupce pražského magistrátu, jmenovitě náměstka primátorky hl. m. Prahy Petra Dolínka (ČSSD): „Pan Dolínek říkal, že nás možná přijde podpořit, ale asi má na práci důležitější věci,“ s mírnou ironií podotýká Petr Sýkora.

Petr Dolínek má ale o řešení problému svou vlastní představu a to zákaz vjezdu kamionů na území Prahy: „My chceme udělat takové restrikce, aby to bylo z Prahy maximálně vymístěno. Nebo aby tam mohly kamiony pouze na povolenky, které vydá daná městská část,“ říká Petr Dolínek.

Rozumné řešení letitého problému je ale i díky české vládě nejspíš v nedohlednu.

 

Zdroj: http://www.prahatv.eu/zpravy/archiv/1/…yvatele-uhrinevsi-uz-maji-dost-kamionu

 

http://www.praha22.cz/mestska-cast/aktualni-zpravodajstvi/demonstrovali-jste-uprostred-uhrinevsi-1428cs.html

 

http://www.petice24.com/stop_kamionm

 

Foto: MČ Praha 22 + Luidvik Hradilek, aktuálně.cz

Váš komentář ( 1 )

  1. / OdpovědětANTI SOS
    A co na to aktivistka (ex soudkyně co to blokuje) co na to strosta Suchdola, který má máslo na hlavě stejně jako tato emancipovaná paní....Je smutné jak pro svoje ego a zabedněnost trpí desítky tisíc lidí. Ale těmto dvoum osobám je to asi úplně jedno...hlavně že jsou slavní a u koryt.....Kéž by blbost kvetla..to by bylo hloupého medu.....PS. zajímalo by co by na to řekl pak študavný Ing. Hejl......ale ten by to určitě svedl na lidi..on předci za nic nemůže.....

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna