Velká cena LSFF pro film o neobyčejném světě termitů

Velkou cenu LSFF 2017 spojenou s finanční odměnou 3 000 eur (na 75 tisíc Kč) získal český film Svět podle termitů režiséra Jana Hoška.

 

Doc. Mgr. Jan Šobotník, PhD., je mezinárodně uznávaný odborník na stavbu a funkci hmyzího těla. Během jeho expedic za termity do Francouzské Guyany a Kamerunu vznikl v koprodukci České televize a České zemědělské univerzity v Praze film „Svět podle termitů“ režiséra Jana Hoška, který ukazuje obě polohy vědecké práce v tropickém pralese – nezbytnou výbavou vědců je stejně tak mikroskop jako mačeta.

 

Ve filmu „Svět podle termitů“ uvidíte mj. termity, kteří se při napadení obětují pro společenství a jednoduše vybouchnou. Dozvíte se, jak funguje kastovní systém uvnitř termitiště, jak se počítá hustota výskytu termitů na daném území, a zjistíte, že termiti byli možná prvními zemědělci na planetě.

 

Článek k filmu, rozhovor s Janem Šobotníkem a fotografie: http://lsff.cz/jan-hosek-svet-podle-termitu/

 

Porota ocenila filmové zachycení příběhu, který termity popisuje jako fascinující předmět vědeckého zkoumání a jako zdroj obrovské inspirace.

 

CENU MINISTRA ZEMĚDĚLSTVÍ získal český film režisérů Ladislava Mika a Ivana Stříteského Živý plášť planety Země – Geoderma. Půda provází život na Zemi a člověk by bez ní na této planetě nemohl existovat. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu? 

 

CENA FAKULTY AGROBIOLOGIE, POTRAVINOVÝCH A PŘÍRODNÍCH ZDROJŮ putuje do Německa režiséru Johnu A. Kantarovi za film „Dobrý–Lepší–Vegan“ / Good–Better–Vegan. Veganství je pro někoho etickou volbou, pro jiného módním životním stylem a pro další je otázkou zdravého přístupu k životu. Porota ocenila filmové zpracování tématu veganství jako prostoru pro novou ekonomiku, v níž vzniká potřeba dalšího vědeckého výzkumu a vývoje nových potravinářských technologií.

Článek k filmu: http://lsff.cz/dobry-lepsi-vegan/

 

CENU PROVOZNĚ EKONOMICKÉ FAKULTY obdržel australský režisér Radheya Jegatheva za film „iRonie“ / iRony. Technika dnes spojuje kontinenty, násobě zvyšuje produktivitu práce, nahlíží do kosmu i do nanosvěta. Ale co se děje s člověkem? Porota ocenila filmově ztvárněné upozornění na to, že na konci každé technologie dnes stále ještě stojí člověk.

 

CENU FAKULTY TROPICKÉHO ZEMĚDĚLSTVí převzali režiséři Ľubomír Viľuda a Ivan Kršiak za film Sedm hříchů civilizace. Teroristické útoky se staly každodenní realitou a klimatické změny už nejsou jen problémem budoucnosti. Evropou se valí migrační tsunami a problémy těch druhých se náhle staly problémem nás všech. Porota ocenila dokumentární zpracování střetu odlišných světů, zachycení hříchů naší civilizace i toho, jak dnes tyto hříchy dopadají na bedra našich vlastních životů.

 

CENU TECHNICKÉ FAKULTY získal film Brouci: Malí superhrdinové přírody / Bugs: Nature’s Little Superheroes německého režiséra Björna Platze. Je hmyz škůdce? Dobře si odpověď rozmyslete. Porota oceňuje dokonalé vizuální zpracování a inspirativní zachycení faktu, že tito domnělí škůdci mohou pomáhat řešit velké vědecké problémy – od výroby biopaliv, přes bakteriální resistenci, až po léčbu rakoviny.

 

CENA FAKULTY LESNICKÉ A DŘEVAŘSKÉ připadla filmu Inteligentní stromy režisérů Julie Dordel a Guida Tölkea. Porota ocenila film za mimořádně inspirativní interpretaci nejnovějších vědeckých výzkumů v oblasti komunikace rostlin, která může přinést zásadní změny do vztahů mezi lesem a těmi, kdo o něj pečují.

Článek k filmu: http://lsff.cz/julia-dordel-inteligentni-stromy/

 

CENU FAKULTY ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ obdržel americký režisér Geoff Haines-Stiles za film I velká data musela vyrůst / Even Big Data Starts Small. Velká data? Jisté je, že jakkoli jsou velká už dnes, vnášejí do našich životů velké změny. Porota oceňuje film za zachycení nejnovějších trendů v tzv. síťované vědě, tedy v nově rostoucím prostoru, který dává datům i jejich využívání zcela nové významy.

 

CENU ZA NEJLEPŠÍ FOOD FILM získal australský film Barbecue režiséra Matthewa Salleha. Maso a oheň… Od úsvitu dějin člověka byly tyto dvě věci znamením přežití. Porota doporučuje udělení ceny za filmové ztvárnění příběhu, který dokáže stmelovat celý svět.

Článek k filmu: http://lsff.cz/barbecue-cesta-za-grilovackami-celeho-sveta/

 

CENU ZA POPULARIZACI VĚDY A SOŠKU BOHYNĚ ÚRODY OPS získal Jan Farkač za celoživotní popularizační práci a péči i rozvíjení projektu Biologická olympiáda od roku 1993.

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna