Poslanci schválili zákon, který zrychlí stavbu klíčových silnic i železnic

Urychlení stavby klíčových silnic a železnic má přinést nový zásadní zákon, který schválili poslanci. Pro byly všechny strany a 156 ze 160 přítomných poslanců. Stavět se bude moci i na vašem pozemku, a to již ve chvíli, kdy se ještě soudíte o to, kolik dostanete peněz za to, že stát omezil vaše vlastnická práva. Zákon ještě musí potvrdit Senát a prezident. O rozhodnutí o předběžné dražbě pozemku by mohl investor požádat při vyvlastňovacím řízení, aby mohl rychle zahájit stavební práce.

Největším problémem při přípravě staveb dopravní infrastruktury jsou totiž časové prodlevy způsobené nemožností zahájit stavební práce, a to kvůli přezkoumávání některých dílčích rozhodnutí, ale také obstrukční jednání některých jednotlivců.

„My jsme původně chtěli, aby se to týkalo pouze silnic, potom se k tomu přidaly železnice, to jsme akceptovali,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, jeden z předkladatelů návrhu, který před pěti měsíci předložili zástupci všech devíti klubů ve Sněmovně.

„Máme berličku pro to, aby se liniové stavby pohnuly, aby se pohnula jejich stavba,“ podpořil přijetí zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury místopředseda ČSSD Roman Onderka.

„Když vidíme, jak dlouho se u nás staví, tak to celou ekonomiku poškozuje,“ uvedl v rozpravě poslanec Marek Benda z ODS. Přijetí zákona včetně seznamu prioritních staveb podpořili v rozpravě i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a poslankyně STAN Věra Kovářová.

Zákon počítá se seznamem prioritních staveb, na němž jsou dálnice, některé silnice i železniční tratě. Na seznamu se shodl hospodářský výbor. „Zrychlí to přípravu klíčových staveb o pět let,“ řekl po přijetí zákona Martin Kolovratník z hnutí ANO.

„Jestli nám senátoři budou seznam nafukovat, tak my ho zase vyfoukneme,“ odvětil iDNES.cz Onderka na dotaz, jak se poslanci zachovají, když se budou senátoři snažit schválený seznam rozšířit.

Pirátům se nepodařilo škrtnout plavební stupně na Labi

Předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová od Pirátů se před hlasováním podivovala, že na seznamu prioritních staveb, jichž se nová pravidla budou týkat, má být i plavební stupeň Děčín a stavební stupeň Přelouč. Na tom podle ní mají zájem rejdaři, ale poslankyně Pirátů nevidí veřejný zájem.

„Podle mě je to podpora ekonomiky,“ oponoval jí a hájil zařazení plavebních stupňů na Labi do seznamu Kolovratník. A plavební stupně na Labi se Pirátům ze schváleného zákona vyhodit nepovedlo.

Seznam schválených prioritních staveb

1. Dálnice a silnice
1.1 Dálnice 
D0 (Pražský okruh), D1, D2, D3, D4, D5, D6, D7, D8, D10, D11, D35, D43, D48, D49, D52, D55, 
1.2 Silnice I. třídy 
I/12, I/33, I/35, I/42, I/49,

2. Dráhy
železniční trať Praha – Plzeň – Domažlice – státní hranice, 
železniční trať Ústí nad Labem – Cheb, 
železniční trať Plzeň – České Budějovice,
železniční trať Praha – České Budějovice – Horní Dvořiště – státní hranice,
železniční spojení Praha – Kladno vč. napojení letiště Václava Havla Praha,
železniční trať Praha Vysočany – Lysá nad Labem,
železniční trať Hradec Králové – Pardubice – Chrudim,
železniční trať Praha – Česká Třebová – Brno,
železniční trať Velký Osek – Hradec Králové – Choceň,
železniční trať Týniště nad Orlicí – Častolovice – Solnice,
železniční trať Prostřední Žleb – Děčín – Mělník – Kolín – Havlíčkův Brod – Brno,
železniční trať Brno – Zastávka u Brna – Okříšky,
RS 1 Praha – Brno – Přerov – Ostrava – hranice PL,
RS 2 Brno – Břeclav – st.hr. SK/AT,
RS 4 Drážďany – Ústí n. Labem – Praha vč. odbočky Kralupy (Nová Ves) – Louny – Most, – 6 –
železniční trať Otrokovice – Vizovice,
železniční trať Hranice na Moravě – Horní Lideč,
stavby v rámci železničního uzlu Praha (ohraničeno železničními stanicemi Praha-Ruzyně, Praha-Zličín, Praha-Řeporyje, Praha-Radotín, Praha-Zbraslav, Praha-Uhříněves, Praha-Běchovice, Praha-Horní Počernice, Praha-Čakovice, Roztoky u Prahy),
stavby v rámci železničního uzlu Brno (ohraničeného železničními stanicemi Brno-Maloměřice, Starý Lískovec, Modřice, Chrlice, Ponětovice),
stavby v rámci železničního uzlu Ostrava (ohraničeného železničními stanicemi Polanka nad Odrou, Vratimov, Český Těšín, Petrovice u Karviné, hraniční přechod Bohumín/Chalupki, Ostrava-Třebovice),
železniční trať Olomouc – Šumperk,
dráhy speciální,

3. Infrastruktura pro vodní dopravu
plavební stupeň Děčín,
plavební stupeň Přelouč,

4. Infrastruktura pro leteckou dopravu
paralelní dráha ke vzletům a přistávání letadel na letišti Václava Havla Praha,
nové oplocení letiště Václava Havla Praha.

 

Zdroj: idnes.cz

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna