I v Praze se lze vykoupat v přírodě

Rybníkářství jako takové má v Praze dlouholetou tradici. Velké rybníkářské soustavy tu vznikaly už ve 14. století na podnět Arnošta z Pardubic na Kyjsku v povodí Rokytky (dnešní Praha 14). Jednalo se o Kyjský rybník, Hostavický rybník, soustavu menších rybníků na Svépravickém potoce a možná i Velký počernický rybník. Další větší rybniční soustava byla na Dubečsku v povodí Říčanky.

V té době vzniklo na 50 rybníků, postupně ale mnohé s výstavbou města zanikaly. Naopak za minulého režimu vznikly velké nádrže jako Džbán anebo Hostivař.

Kam zdarma?

Některé rybníky přežily do dnešních dob a přidaly se k nim další – jen dnes již krom chovu ryb slouží také k rekreaci Pražanů, kterým chlorovaná voda nic neříká a trocha toho bahna jim nevadí.

Pro milovníky opravdu klasického koupání v přírodě jsou tu rybníky, kde se nevybírá vstupné, nejsou u nich převlékárny ani sprchy, můžete k nim se svým čtyřnohým kamarádem – ale nedohlíží na vás plavčík a kvalitu vody taky nikdo nehlídá. Největším pražským rybníkem a taky jedním z nejoblíbenějších je Počernický, který se nachází v Praze 9. Toto přírodní koupaliště má příjemné travnaté pláže, nevýhodou je nižší kvalita vody a bahno.

Oblíbený „Podlešák“

Podleský rybník v Uhříněvsi je také oblíbeným místem na koupání pro ty, komu se nechce platit – najdete tu stín pod stromy i trávu na sezení a mělký vstup je vhodný i pro děti. Ty se zabaví i v okolí – kousek od hráze rybníka je farma s jeleny a koňmi, kde se dá volně procházet mezi ohradami a kochat se i vzácnými jeleny milu, pocházejícími z Asie.

Koupat se dá i jinde, například v rybnících ve Stromovce, které jsou ale mělké, a tak si je užijí spíše děti jako brouzdaliště. Další pražské rybníky, jako jsou ty v Kunraticích nebo Milíčovském lese, pro koupání vhodné nejsou.

Přírodní, ale s komfortem

Do další skupiny přírodních nádrží patří ty, kde se vybírá vstupné. Za to tu jsou šatny, záchodky, sprchy a nějaké to vyžití nejen pro nejmenší. Na Motolském potoce leží oblíbený Motolský rybník, kde se bez problémů vykoupou i děti – je totiž mělký a má příjemné písčité dno. Pro sportovce je tu ping-pong anebo volejbalové hřiště, pro děti prolézačky, příjemné je i občerstvení. 

Největší vodní plochou metropole je pak Hostivařská přehrada. Na levém břehu Botiče je velká písčitá pláž, kde se vybírá vstupné. Ostatní břehy jsou sice zdarma, ale hůře přístupné a málo udržované. Užít si tu můžete i vodní sporty – k zapůjčení je tu wake board, paddle board anebo šlapadla. Děti jistě ocení trampolínu, dospělí pak pétanque anebo beach volejbal. 

O něco skromnější je přírodní nádrž Džbán, kde bývá méně lidí. Jen té zábavy tu, krom skluzavky, moc nenajdete. Dříve oblíbený Šeberák má bohužel v posledních letech velmi špatnou kvalitu vody, proto nebývá vůbec otevřen.

 

Zdroj: portál hlavního města Prahy

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna