Suchdoláci zaplatí dvakrát vyšší daň z nemovitosti. Obyvatelé Prahy 6 nikoliv.

Jedním z důležitých bodů čtvrtečního jednání zastupitelstva, bylo dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti na Suchdole. V době, kdy se všichni ohání snižováním daní, u nás se daň bude zvyšovat. Co k tomu zastupitele SOS vedlo? Radnice tímto krokem získá do rozpočtu 3 miliony korun (desetina rozpočtu Suchdola). Jsou to tedy snadno získané prostředky, které se budou hodit na cokoliv. 

Proti tomuto navýšení silně protestovali zastupitelé hnutí SORS a Žijeme pro Suchdol. Z jejich pohledu není důvod zvyšovat na Suchdole daně. Případné navýšení finančních prostředků do rozpočtu městské části lze dosáhnout úsporami a aktivním vyjednáváním s vedením Magistrátu hlavního města Prahy.  

Představte si situaci, kdy si na vás někdo vynutí peníze, pak vám za ně koupí dárek a očekává, že budete šťastní a budete mu děkovat. Tak by se dal jednoduše charakterizovat postoj zastupitelů SOS ke zvýšení koeficientu daně z nemovitosti, říká zastupitel Suchdola Marek Bor /SORS/.

Jak je možné, že na Suchdole bude daň vyšší než např. v Praze 6?

Daň z nemovitosti vychází ze dvou koeficientů. První koeficient, tzv. Místní je stanoven hlavním městem Prahou. Dlouhá leté byl na úrovni 1, až do letošního roku, kdy jej nové vedení Magistrátu hlavního města Prahy hodlá zvýšit na úroveň 2, čímž by daň z nemovitosti zdvojnásobilo. Aby to nebylo tak jednoduché k dani se ještě přidává druhý koeficient, Velikostní, který je na maximální úrovni 5 a nově si jej může upravit každá městská část a to až na úroveň 2,5. Pokud by toto Suchdolská radnice udělala zůstala by nám daň z nemovitosti prakticky ve stejné výši, viz. infografika:

 
PRAHA 6 SVÝM OBČANŮM DAŇ Z NEMOVITOSTI NEZVÝŠÍ, VLÁDNÍ PONOUKÁNÍ ODMÍTÁ 

„Zdroje tu jsou“ je legendární hláška, okřídlená jako motýle. Vládě ČR ale překvapivě peníze na sliby opět došly. To znamená i méně peněz na rozvoj obcí. Proto jim a jejich starostům a starostkám vláda radí, aby zvýšili daně z nemovitosti. To je totiž jediná daň, která jde přímo do obecní pokladny. Rada městské části je odpůrcem – v tomto případě paradoxně plně v souladu s programovým prohlášením Vlády České republiky – zvyšování daňové zátěže, kterou na podnět ministryně financí navrhuje Magistrát hlavního města Prahy zvýšit obecně závaznou vyhláškou.

„Kdyby pan premiér s jeho ministry potřebovali nebo jen chtěli ukázat, jak odpovědně hospodařit a šetřit, aby pak nemuseli odírat lidi o jejich peníze, tak se mohou přijít přiučit k nám. U nás zdroje opravdu jsou, ale ne díky tomu, že bychom s úsměvem a nataženou rukou okrádali naše vlastní občany,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář /TOP 09/.

Městská část Praha 6 se navíc soustavně a dlouhodobě snaží podporovat malé a střední podnikatele, přičemž lze důvodně předpokládat, že změna výše koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí by tuto skupinu významně zasáhla.

„Odmítám praktiky, které připomínají chování gamblera – peníze došly, tak se podívám, co bych ještě mohl prodat, v případě státu zdanit. Tak se řádný hospodář opravdu nechová, to je neakceptovatelné,“ dodává Ondřej Kolář.

Odhadovaný fiskální efekt činí dle předloženého návrhu v případě městské části Praha 6 cca 20 milionů Kč, v případě celé Prahy cca 300 mil. Kč. Praha 6 přitom na letošní rok hospodaří s příjmy kolem ¾ miliardy a hlavní město s téměř 60 miliardami! Dopad navržené změny na příjmovou stránku rozpočtů je tedy nevýrazný, naopak výběr daně z nemovitých věcí je spojen s enormními administrativními náklady. V této souvislosti je třeba zmínit i další majetkové daně, a to nemravnou 4% daň z nabytí nemovitosti a připravované zdvojnásobení poplatku za zápis do katastru z 1000 Kč na 2000 Kč.

 

Úřad městské části Praha 6

Váš komentář ( 1 )

  1. / Odpovědětvavřík
    Ondřej Kolář Starosta Prahy 6: „Zdroje tu jsou“ je dnes už legendární hláška, okřídlená jako „motýle“. Vládě ale překvapivě peníze na sliby opět došly. Znamená to i méně peněz na rozvoj obcí. A tak nám – starostům a starostkám – ministryně financí Schillerová radí, abychom zvýšili daň z nemovitosti. To je totiž jediná daň, která jde přímo do obecní pokladny. Rada naší městské části Praha 6 s tím nesouhlasí – v tomto případě paradoxně plně v souladu s programovým prohlášením Vlády České republiky – zvyšování daňové zátěže, kterou na podnět ministryně financí navrhuje Magistrát hlavního města Prahy zvýšit obecně závaznou vyhláškou. Kdyby pan premiér s jeho ministry potřebovali nebo jen chtěli ukázat, jak odpovědně hospodařit a šetřit, aby pak nemuseli odírat lidi o jejich peníze, tak se mohou přijít přiučit k nám. U nás zdroje opravdu jsou, ale ne díky tomu, že bychom s úsměvem a nataženou rukou okrádali naše vlastní občany. Naše městská část se navíc dlouhodobě snaží podporovat malé a střední podnikatele a dá se předpokládat, že zvýšení daně z nemovitosti by právě tuto skupinu významně zasáhla. Odmítám praktiky, které připomínají chování gamblera – peníze došly, tak se podívám, co bych ještě mohl prodat, v případě státu zdanit. Tak se řádný hospodář opravdu nechová, to je neakceptovatelné. Na závěr ještě několik čísel, kdybychom daň zvýšili, znamenalo by to v případě městské části Praha 6 cca 20 milionů Kč, v případě celé Prahy cca 300 mil. Kč. Praha 6 přitom na letošní rok hospodaří s příjmy kolem tři čtvrtě miliardy a hlavní město s téměř 60 miliardami! Člověk nemusí vynikat v matematice k tomu, aby mu bylo jasné, že dopad na zvýšení příjmů je velmi malý, a navíc spojený se značnými administrativními náklady. V této souvislosti je třeba zmínit, že občané platí i další majetkové daně, a to zejména nemravnou daň z nabytí nemovitosti nebo připravované zdvojnásobení poplatku za zápis do katastru. My k tomu nebudeme rozhodně přidávat další zatížení občanů. Autor je starosta Prahy 6

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna