Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mezinárodní den tygrů v pražské zoo

Zoo v Troji chová hned tři poddruhy této impozantní kočkovité šelmy. A v neděli 28. července jim můžete přijít popřát vše nejlepší k jejich svátku, je totiž Mezinárodní den tygrů.

Pruhovaný krasavec je největší dnes žijící kočkovitou šelmou. Najdete ho pouze v Asii, kde se čítal devět poddruhů lišících se velikostí, zbarvením i znaky na lebce.

Tři z těchto devíti už jsou bohužel nejspíš vyhubeny – tygr turanský na pevnině a tygr balijský a jávský na indonéských ostrovech. Ostatní druhy kromě tygra indického přežívají v počtech desítek nebo nanejvýš stovek jedinců. Tygři byli totiž loveni odedávna, jak pro kožešinu, tak pro další části těla, které sloužily a slouží k výrobě tradičních léků nebo amuletů. Ubývá také jejich životního prostoru.

Tygři v Praze

V pražské zoo se první tygři objevili už rok po jejím otevření. Byl to kříženec tygra ussurijského a bengálského samec Bengali a samice tygra indického Mitau, kteří přišli z Hagenbeckova cirkusu. V roce 1933 se v Praze narodila první dvě tygřata.

V současné době v Troji najdete tři poddruhy tygrů – dlouhou tradici zde má chov tygra ussurijského a sumaterského, naopak tygra malajského chovají krátce. Zde je chov velmi důležitý – ve volné přírodě žije odhadem posledních 250 dospělých jedinců, proto jsou velmi důležité právě záložní chovy v lidské péči.

Tygřata už odrostla

Zoo se daří zvláště v chovu tygra sumaterského, tento poddruh zde žije od roku 2006, kdy přišla ze zoo v Halle samice Radja. V roce 2007 následovala samice Banya, která se narodila rovněž v Halle. Konečně v roce 2008 dorazil i samec Kawi, pocházející z Lok Kawi Wildlife Parku ve státě Sabah (Borneo).

V roce 2017 se samici Banye a samci Johannovi narodila dvojčata Wanita a Bulan. Bulana už v zoo neuvidíte, dospívá a mohl by se pokoušet pářit vlastní matku či sestru, proto odjel do Zoo Ústí nad Labem, kde na něj čeká kráska Indra, která pochází z německého Halle.

Oslava a dárky

V rámci oslav Mezinárodního dne tygrů dostanou místní zástupci této krásné kočkovité šelmy nové enrichmentové dárky. V Pavilonu kočkovitých šelem se předání uskuteční ve 13:00 hodin, u tygrů ussurijských o hodinu později. Mezi 10:00 – 16:00 hodinou se pak můžete každou celou hodinu těšit na výtvarnou dílnu pro děti, malování na obličej a komentovaná setkání u venkovního výběhu tygrů malajských a sumaterských na téma enrichment.

www.zoopraha.cz

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna